Złoto popkultury

Postać Geralta z Rivii pojawiająca się w grze “The Witcher” oraz serii książek opowiadających o przygodach bohatera to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich towarów eksportowych. Seria o tytułowym Wiedźminie zaskarbiła sobie serca fanów na całym świecie, głównie za sprawą gry komputerowej, a ostatnio także dzięki kasowej produkcji Netflixa, w której w głównej roli wystąpił Henry Cavill. Nie można jednak zapomina o tym, że pierwowzór postaci z mediów wizualnych pojawił się najpierw w serii opowiadań i powieści, której autorem jest Andrzej Sapkowski. Wielu nazywa tego pisarza polskim mistrzem fantasy, co wydaje się tym bardziej słuszne, że żaden inny twórca nie odniósł tak ogromnego sukcesu wydawniczego poza granicami kraju. Chociaż właściwie każdy Polak powinien kojarzyć Sapkowskiego, nie wielu jest w stanie powiedzieć o nim coś więcej niż tylko to, że wymyślił postać Geralta i Yenefer. Może więc warto nadrobić zaległości?

Początki kariery

Andrzej Sapkowski urodził się 21 czerwca 1948 roku w Łodzi, w której to mieszkał przez dalszą część swojego życia. Pracę zawodową zaczynał w charakterze tłumacza, szybko jednak dał się poznać również jako utalentowany literat. Debiutował opowiadaniem “Wiedźmin”, które w konkursie organizowanym przez miesięcznik “Fantastyka” zostało wyróżnione III nagrodą. Krótka, początkowo zamknięta, historia rozrosła się do pięciotomowej sagi, w skład której wchodzą obecnie:

  • “Krew elfów”
  • “Czas pogardy”
  • “Chrzest ognia”
  • “Wieża jaskółki”
  • “Pani Jeziora”

Oprócz tak zwanej “Sagi o wiedźminie” Andrzej Sapkowski ma na swoim koncie również następujące zbiory opowiadań:

  • “Wiedźmin”
  • “Ostatnie życzenie”
  • “Miecz przeznaczenia”
  • “Coś się kończy, coś się zaczyna”.

Nawiązania i inspiracje

Seria, którą stworzył Andrzej Sapkowski od Tania Książka, świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju adaptacji. Na podstawie powieści autora powstały nie tylko wspomniany serial oraz gra komputerowa, ale także pełnometrażowy film z 2001 roku z Michałem Żebrowskim w roli tytułowej. Książki o wiedźminie stanowiły również przyczynek do narysowania komiksu, w dość wierny sposób odzwierciedlającego wydarzenia przedstawione w powieści. Powszechnie znany stał się w pewnym momencie konflikt pisarza z firmą RED CD Projekt, odpowiedzialną za wypuszczenie na rynek gry o Geralcie. Nieprawdziwym jest jednak stwierdzenie, że Andrzej Sapkowski ma awersję do gry jako takiej. Uważa on jedynie za bardzo szkodliwe umieszczanie komputerowej postaci na okładek swoich książek, ponieważ może to sugerować, że proza autora jest odtwórcza w stosunku do produktu, który przecież powstał dużo później.

Obraz Racool_studio - pl.freepik.com