Polska fantastyka w ostatnich latach ma się bardzo dobrze. Autorzy publikujący od wielu lat nie zawodzą czytelników i proponują nowości spod swojego pióra, zastępy młodych (przynajmniej stażem) pisarzy uzupełnia ewentualne luki rynku literatury fantasy. Początki jednak nie były tak kolorowe – polska fantastyka długo nie radziła sobie z konkurencją zagranicznych autorów. Aż do pojawienia się Andrzeja Sapkowskiego i jego sagi o wiedźminie Geralcie.

Wiedźmin – opus magnum Sapkowskiego?

Na sagę o wiedźminie składa się osiem tomów: dwa tomy opowiadań, pięć tomów sagi zasadniczej oraz tom wpleciony w opowiedzianą historię i uzupełniający ją. Są to:

  • ”Ostatnie życzenie”
  • ”Miecz przeznaczenia”
  • ”Krew elfów”
  • ”Czas pogardy”
  • ”Chrzest ognia”
  • ”Wieża jaskółki”
  • ”Pani jeziora”
  • ”Sezon burz”.

Ponadto sagę uzupełniają opowiadania z tomu ”Coś się kończy, coś się zaczyna”.

Saga opowiada o losach pogromcy potworów – wiedźmina Geralta. Wiedźmini mieli stanowić doskonale wyszkolone i dostosowane maszyny do zabijania bestii zagrażających ludziom. Nie zostali jednak pozbawieni ludzkich uczuć i w związku z tym mieli tendencję, by mieszać się w ludzkie sprawy. Świat Geralta zamieszkiwany jest nie tylko przez bestie i ludzi, ale także elfy, krasnoludy czy driady. Zdarzają się także wampiry i smoki, a część ludzi przejawia magiczne zdolności. Sprawy komplikują dodatkowo wędrówki między światami i czasami oraz stara przepowiednia. W tym wszystkim zagubiony ze swoją miłością i przeznaczeniem wiedźmin staje do walki przeciwko całemu światu.

”Trylogia husycka” – majstersztyk w cieniu Wiedźmina

Drugą serią powieści, które napisał Andrzej Sapkowski (https://www.taniaksiazka.pl/autor/andrzej-sapkowski), jest ”Trylogia Husycka” – osadzona w czasach wojen husyckich powieść łącząca w sobie elementy fantastyki i wiedzy historycznej. Trzy potężne tomy opowiadają historię Reinmara z Bielawy, na którego drodze stają niesamowite istoty, wiedźmy i czarnoksiężnicy, a także postaci historyczne znane z kart podręczników. Mimo sporego potencjału seria ta nie zyskała nigdy popularności porównywalnej do serii wiedźmińskiej. Przyczyn można upatrywać w hermetycznej i zawiłej tematyce historycznej lub znacznej objętości każdego z trzech tomów serii.

Wiedźmin nie tylko książkowy

Wiedźmin Andrzeja Sapkowskiego funkcjonuje współcześnie nie tylko w powieściach autora. Stał się figurą stale zaznaczającą swoją obecność w popkulturze. Początkowo na rynku krajowym pojawił się serial oraz film oparty na opowiadaniach z serii. Współcześnie fan Geralta może sięgnąć po gry komputerowe, komiksy czy serial produkowany z hollywoodzkim rozmachem.

Ludzie zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com